Prední dodavatelé


Naše podnikání je chráněno Centrálním registrem dlužníků

Naše podnikání je chráněno Centrálním registrem dlužníků

Aktuality ELAK EZS CCTV, kamery Klimatizace Další služby Adresa Zákaznická podpora Antény, satelity, DV
A+ A A-
VELIKOST PÍSMA:

HDTV - TV ve vysokém rozlišení

Současné televizní vysílání (ať už satelitní, pozemní nebo kabelové) je dominantně stále ještě šířeno v tzv. standardním rozlišení (SD z anglického Standard Definition). SD zobrazuje něco málo přes 400 tisíc obrazových bodů na obrazovce (v 576 horizontálních řádcích a 720 sloupcích).

Oproti tomu vysoké rozlišení (plné rozlišení, zkratka HD z anglického High Definition) se skládá obraz z více než 2 miliónů bodů (na 1080 řádků o 1920 sloupcích). Za vysoké rozlišení se však považuje i obraz nižším počtem obrazových bodů a to již od hodnot cca 0.9 miliónu bodů (rozlišení má pak hodnoty 1280 x 720) nebo cca 1.2 miliónu bodů (1280 x 960). Takové rozlišení je zpravidla označováno jako HD ready. I zde je kvalitativní posun oproti běžnému rozlišení patrný, ale pozor, při koupi nové TV rozhodně investujte peníze navíc do zobrazovacího systému FullHD

A jaký je tedy rozdíl mezi HDTV a standardní (tzv. SD TV)? Jednoduše obrovský. Neboli, kdo neviděl, nepochopí. U pořadů, které jsou již v HD vyrobeny, na první pohled uvidíte obrovský rozdíl v detailech. Až pětinásobně vyšší počet obrazových bodů je znát. Všimnete si maličkostí, kterých jste si dříve nevšímali. Obzvláště markantní jsou rozdíly u sportovních přenosů, kulturních pořadů s kvalitně osvětlených divadel a hal a u přírodopisných dokumentů. Ovšem i filmy nebo seriály jsou několik let nazpět natáčeny v HD, takže zážitek z jejich sledování je po technické stránce skvělý. Obraz je zpravidla ostřejší, jasnější a rovněž podání barev bývá věrnější - jedním slovem je kvalitnější. Obraz je třeba sledovat z vhodné vzdálenosti, ale v běžných domácnostech povětšinou ani nemůžete nevhodné vzdálenosti dosáhnout. 

Pozor, pokud sledujete HD kanál, nemusíte vždy dostat pořad v HD kvalitě. U starších pořadů, které nebyly vyrobeny v HD rozlišení zkrátka nedosáhnete HD kvality. Některé televizory se sice snaží HD rozlišení dopočítat, ale jedná se jen o optický klam a nikdy nebude dosaženo plnohodnotného HD.
Na českém trhu nabízí nejvíce HD kanálů vysílací společnost Skylink. Před několika lety byl zázrakem každý nový program v HD. Ke lednu 2015 je v nabídce Skylinku na 33 HD programů a buďte si jisti, že další budou přibývat. HD se pomalu ale jistě stává standardem, jen za poslední měsíc roku 2014 bylo přidáno okolo 15 kanálů ve vysokém rozlišení.
I ostatní poskytovatelé satelitního vysílání nabízejí HD kanály, ale v takovém počtu ani kvalitě. Dokonce i pozemní digitální vysílání nabízí několik HD programů, ale kvalita oproti satelitnímu příjmu mírně pokulhává.
Přečtěte si více informací o satelitní TV SKYLINK na našem webu nebo navštivte oficiální stránky SKYLINK.

Mezi nejzajímavější HD kanály patří programy z nabídky ČT, NOVA, PRIMA, ale i sportovní kanály např. Eurosport, některé celoplošné slovenské TV stanice a především řada filmových a dokumentárních kanálů. 

Nyní Vás ale důrazně varujeme, pokud jednou „přičichnete“ k HDTV, nebudete se chtít již zpátky dívat na standardní rozlišení. 


HDTV - televize ve vysokém rozlišení

 

V čem spočívá HD vysílání?

Navštívíte-li dnes jakoukoli prodejnu elektro, spatříte řadu krásných plochých televizorů nejrůznějších značek. Televize hrají a na některých je obraz opravdu nádherný. Je to tím, že sledujete televizi v HDTV. Běžně dostupní přední výrobci (jmenujme např. Samsung, Panasonic, Sony, LG, Sharp, Philips či Thomson) televizorů Vám poskytnou vynikající kvalitu bez ohledu na technologii obrazovky. Dokonce i levnější (a řekněme druhořadí) výrobci (jako Sencor, Hyundai, Changhong, Gogen a řada dalších) dne nabízejí HD obrazovky. Na technologii zobrazení samozřejmě záleží a mezi výrobci, prodejci i zákazníky se řeší nekonečné spory, zda je lepší OLED, LED, plazma (dříve LCD), ale fakt je, že většina seriózních výrobků bude fungovat skvěle a těžko sáhnete vysloveně vedle. Konkrétní pocit ze sledování pak musí posoudit každý individuálně. Zatím stále však dosahují nejlepších výsledků patrně supermoderní LED televizory (TV s LED podsvícením).

Na malých „vysvícených“ TV rozdíl nebude tolik patrný. První dojem diváka, který v prodejně nebo u známých poprvé spatří HDTV je zpravidla šokující. Sleduje televizní zprávy se stejnými moderátory, vysílané ze stejného studia, ale najednou vidí úplně jiný svět. Vidí detaily, které nikdy neviděl a najednou si uvědomuje, jak nedokonalý obraz až dosud sledoval.

Pod sílou dojmu si tedy pořídí krásný nový televizor s označením Full HD, přinese ho domů, rozbalí, zapojí a zklamání. Obraz je neostrý a zdaleka nesplňuje představy. Na řadu pak přichází právě satelitní HD vysílání.

 

Pozor HD televizor nestačí

Ke sledování televize ve vysokém rozlišení HDTV nestačí jen kvalitní televizní přijímač. Je zapotřebí, aby i televizní signál byl vyroben, vysílán a přijímán ve formátu HDTV. A v tom může být ten háček. Zatímco televizní přijímače HDTV jsou k mání všude, televizní programy stále vysílají i ve standardním rozlišení. Pro tyto účely je tu pro Vás Skylink.

 

Co budu potřebovat pro příjem satelitního HDTV?

HDMI - multimediální kabel

  1. Satelitní anténu (parabolu) a konvertor (LNB) včetně vhodných kabelových rozvodů.
  2. Satelitní HD přijímač (tedy přijímač, který umí zpracovat signál ve formátu MPEG4/DVB-S/DVB-S2) nebo TV s integrovaným satelitním S2 tunerem (toto řešení doporučujeme, budete mít jen jeden ovladač, jedno zařízení a zobrazovací výkon a kvalita obrazu budou patrně lepší).
  3. Pokud nemá satelitní přijímač integrovanou čtečku karet, budete potřebovat vhodný dekódovací modul (někdy též značeno jako CI modul, CA modul, dekódovácí šachta) a dekódovací kartu Skylink (případně kartu jiného poskytovatele).
  4. Televizní přijímač, který je pro HD vybaven (ideálně Full HD nebo HD Ready).
  5. Pokud budete používat satelitní přijímač, budete navíc potřebovat HDMI kabel na propojení televizoru se satelitním přijímačem. 

Naše firma ELAK Vám se vším ráda pomůže, elektroniku jsme schopni dodat nebo doporučit. Vše Vám ochotně vysvětlíme, správně zaměříme a nasměrujeme satelitní anténu (parabolu), rozvedeme signál po baráku či bytě a naladíme Vám přijímač. Vy už se budete moci jen dívat a užívat si doposud netušených možností HDTV. Kromě instalace Vám rádi dodáme a poradíme s výběrem TV a satelitní techniky.

 

Běžným HD vysíláním to nekončí...

Ačkloliv ještě teď není HD vysíláním úplnou samozřejmostí a běžným standardem, už nyní „obyčejné“ HD vysoké rozlišení technicky zastarává a na světlo se dere nová ještě progresivnější technologii 4K (což je zkratka pro 4 milióny obrazových bodů). Již nyní lze běžně koupit nejmodernější TV s podporou 4K, ale budete si muset připlatit. Navíc 4K, ač plně funguje, ja zatím hudbou budoucnosti a na běžné TV vysílání se v tomto velmi vysokém rozlišení ještě minimálně několik let nepodíváte. Ale pokrok nelze zastavit a v elektronice a TV vysílání to platí dvojnásob.

- aktualizoval TS, 19.01.2015 ve 11:22 -
 
Copyright © 2008-2020 ELAK   elak@elak.cz