Prední dodavatelé


Naše podnikání je chráněno Centrálním registrem dlužníků

Naše podnikání je chráněno Centrálním registrem dlužníků

Aktuality ELAK EZS CCTV, kamery Klimatizace Další služby Adresa Zákaznická podpora Antény, satelity, DV
A+ A A-
VELIKOST PÍSMA:

Zvíře v bytě

Mnoho uživatelů bezpečnostních systémů řeší problém s kočkami a psy.
Při běžně instalovaném bezpečnostním systému nelze ponechat zvíře ve střežené oblasti. Nechat svého miláčka jinde někdo nechce nebo to zkrátka není možné. Majitelé takový problém vyřeší v podstatě jednoduše - zabezpečovací zařízení se prostě nezapne.
Vypnutá zabezpečovací signalizace je ovšem k ničemu. V případě pojistné události může navíc pojišťovna (byl-li bezpečností systém podmínkou pojištění) zkrátit nebo úplně odmítnout pojistné plnění.

Řešení však existuje hned několik.


První varianta

Půdorys byt - domácí střezení STAY Předpokládá, že pes (kočka apod.) má jasně vymezenou plochu, po které se může pohybovat, a do ostatních místností nemá přístup. Prostory, kde se může pohybovat (např. předsíň, hala, kuchyně a obývací pokoj) jsou střeženy plášťovou (nebo obvodovou) ochranou. To znamená, že je chráněn průnik narušitele přes okna a dveře, ale není detekován pohyb v těchto místnostech.
Ostatní prostory, do kterých pes nesmí, jsou chráněny standardně pohybovými detektory.

Vstupní dveře jsou osazeny magnetickým snímačem, který střeží jejich uzavření. Pokud je bezpečnostní systém aktivován, otevření dveří zahájí odpočítávání vstupního času, během kterého je nutné bezpečnostní systém deaktivovat zadáním platného osobního kódu (u vyspělejších systémů též použitím přístupové karty nebo dálkovým ovladačem).

Dveře z obývacího pokoje jsou rovněž osazeny magnetickým snímačem, ovšem otevření těchto dveří vyvolá poplach okamžitě.

Rozbití oken a prosklených dveří v předsíni, v kuchyni a obývacím pokoji střeží akustické detektory destrukce skla. Ty vyhlásí poplach okamžitě při rozbití okna nebo skleněné výplně dveří.

Ložnice a pokoj jsou střeženy pohybovými detektory. Detektory pohybu v těchto místnostech vyhlašují poplach okamžitě po zjištění pohybu ve sledovaném prostoru.

Řídící ústředna je vhodně umístěna například na WC (případně v hale nebo předsíni). Ovládací klávesnice ideálně vedle vstupních dveří v předsíni.

Narušení střeženého prostoru signalizuje interní siréna v hale a externí zálohovaná siréna s vlastní baterií s majákem. Hlasitost externí sirény je vyšší.
Po telefonní lince lze stavy bezpečnostního systému signalizovat na pult centrální ochrany (PCO) dozorové bezpečnostní agentury.


Druhá varianta

Osazení objektu senzory ve stejné konfiguraci jakoby se v jeho prostorech žádné zvíře nepohybovalo. Místo běžných pohybových senzorů ale použijeme pohybové senzory s technologií PET. Každý takový detektor je určen pro ignorování pohybu zvířat do určité váhy. Ostatní senzory (magnetické kontakty polohy dveří nebo detektory tříštění skla) jsou totožné.


Třetí varianta

Spočívá v používání tzv. domácího střežení (zapnutí) STAY. U každé smyčky (jeden senzor nebo skupiny senzorů) v objektu je definováno zda je či není daná smyčka hlídána při domácím střežení. Domácí střežení je primárně určeno právě pro byty nebo rodinné domy a je používáno k hlídání při přítomnosti osob v objektu.
Smyčky, které by mohly být narušeny pohybem uvnitř objektu, jsou při zapnutí STAY vyloučeny. Naopak smyčky, které hlídají obvod budovy (vstupní dveře, okna apod.) budou v režimu STAY hlídány. Filozofie je jednoduchá – hlídány jsou ty smyčky, kterými by se narušitel mohl dostat dovnitř, nikoliv ty, ve kterých se můžeme nacházet my. Pro názornost si představme byt 2+1. Při domácím zapnutí STAY budou hlídány vstupní dveře, balkónové dveře a okna. Prostory ložnice, obývacího pokoje a kuchyně budou nestřežené. Při plném zapnutí se ke dveřím a oknům přidají ještě prostory obytných místností a kuchyně.

Zvířeti můžeme tento systém jednoduše přizpůsobit. Prostorové smyčky, ve kterých by se mohlo zvíře ocitnout i při zapnutém systému nastavíme jako STAY a při každodenním odchodu z objektu budeme systém zapínat pouze do částečného střežení STAY. Pokud odjedeme na dovolenou i se zvířetem, systém můžeme zapnout do plného střežení.

- aktualizoval TS, 09.06.2008 ve 23:15 -
 
Copyright © 2008-2020 ELAK   elak@elak.cz